Rozhledna Vartovna – Valašsko

Foto: Rozhledna Vartovna

Nevšední dominantu vrchu Vartovna (651 m) najdete na Valašsku mezi obcí Seninka, Liptál a Jasenná. Spirálovitá rozhledna byla postavená v roce 2009 podle návrhu architekta Ing. Ivana Bergmana. Dosahuje výšky 37 metrů Její spodní železobetonový základ je vysoký 5,4 metrů a je obložený gabionem. Na rozhlednu vystoupíte po ohrazeném kamenné schodišti a pak směle vyrážíte do vyšších pater.

Foto: Vyhlídková_plošinaZajímavosti o rozhledně

Rozhlednu tvoří tři části: spodní kamenná podsada, vlastní věž tvořená kovovou konstrukcí a vrcholovou část. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 35 metrů. Je zastřešená a ochrání vás před nepřízní počasí. K vrcholové části vystoupáte po zdolání 215 schodů. Na dřevěné plošině se můžete snadno rozhlédnout do všech světových stran a podívat se na okolní svět z výšky. Vyhlídková část je vybavena průvodcem.

Výhledy z rozhledny

Moderní rozhledna vám za příznivého počasí poskytne nádherné výhledny na obce Jasenná, Seninka, na Vizovické, Vsetínské vrchy a dokonce i Beskydy. Rozhledna je přístupná celoročně. Vstup na ni je zpoplatněn. Dospělí zaplatí za vstupenku 20 Kč, děti jen 10 Kč.

Rozhledna Vartovna – rozcestí i cíl několika naučných stezek

K rozhledně můžete vyrazit z pěšky i na kole různých míst (z Jasenné, Seninky, Liptálu-lůžko, Leskovce, Valašské Polanky i Pozděchova). Vede k ní několik naučných stezek (Kobzáňův chodník, Vartovna, Juřičkův mlýn, Portášská, Chodníček k rozhledně, Pulčínská cesta) i asfaltová cesta z hlavní silnice mířící na Liptál a Vsetín. K rozhledně tedy mohou vyrazit i maminky s malými dětmi v kočárku.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..