Jurkovičova „nejkrásnější“ moravská rozhledna

Fotografie: Jurkovičova rozhledna

Pokud zavítáte do Rožnova pod Radhoštěm, nenechte si ujít jedinečný projekt slovenského architekta Dušana Jurkoviče, vytvořený na základě lidové tvorby v roce 1896 – Jurkovičova moravská rozhledna. Dřevěná rozhledna se nachází na Karlově kopci ve výšce 480 metrů nad městem Rožnov pod Radhoštěm. Rozhledna měří 32 metrů a její nejvyšší vyhlídka se vyskytuje ve výšce 19 metrů.

Zajímavosti o rozhledně

Rozhledna byla vystavěna podle pracovních postupů, jež se dnes již běžně nepoužívají. Většina tesařských, klempířských i kovářských prací byla prováděna ručně, což jen potvrzuje unikátnost tohoto projektu. Realizace vlastního projektu (2010- 2011) si prošla drobnými úpravami v návaznosti na současné platné technické předpisy. V roce 2012 byla rozhledna zpřístupněna pro veřejnost. V roce 2019 se v jejích prostorách konal první svatební obřad. Svatebčané odění do lidových krojů si zpříjemnili atmosféru obřadu.

O rozhledně se také do budoucna uvažuje jako o dějišti letního kina. Nechme se tedy překvapit.

Přístup k rozhledně

K rozhledně můžete vyrazit po lesní cestě (podél řeky Bečvy), která vede od parkoviště u Valašského muzea v přírodě. Trasa je značená zelenou turistickou značkou. Výstup je určený pro zdatnější osoby a v případě deštivého počasí je nutné počítat s blátivým terénem.

Fotografie: jurkovičova rozhledna

Rozhledna je přístupná také z areálu Valašského muzea v přírodě. Tento přímý průchod je však k dispozici pouze v období od května do konce září.

Kdy je Jurkovičova moravská rozhledna přístupná?

Rozhledna je přístupná od května do poloviny října, zpravidla od deváté hodiny do sedmnácté. V letním období je otvírací doba prodloužena o hodinu. O víkendech, svátcích a v zimním období (Vánoce, Silvestr, Masopust) od desíti do šestnácti hodin. Vstup na rozhlednu je zpoplatněný.

Kam dohlédnete z ochozu rozhledny?

Po zdolání náročného výstupu po 81 dřevěných schodech na nejvyšší vyhlídku se pod vámi rozprostře město Rožnov pod Radhoštěm jako na dlani. V případě příznivého počasí lze spatřit také Radhošť, obec Vigantice i Hutisko-Solanec a samozřejmě nádherné hory v okolí.

Podívejte se i na další tipy a vyrazte na výlet na rozhledny v ČR.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..