Majestátní hrad Karlštejn

Fotografie: Hrad Karlštejn

Gotický hrad Karlštejn uchvátí snad každého svou majestátní siluetou. A aby ne, mluvíme o sídle jednoho z největších a nejdůležitějších českých králů a římském císaři Karlu IV.  Hrad se tyčí nad malebnou stejnojmennou vesničkou Karlštejn v okrese Beroun ve Středočeském kraji asi 9 km od města Beroun.

Historie hradu Karlštejn

Hrad Karlštejn nechal v roce 1348 vybudovat český král a římský císař Karel IV. Na hradě byly uschovány královské poklady, sbírky svatých relikvií a říšské korunovační klenoty. Sám Karel IV dohlížel na jeho dostavbu až do roku 1365. Hrad si prošel několika proměnami. V roce 1480 byl zrenovován do gotické podoby a v 16. století byl přestavěn na renesanční způsob. Do současné podoby byl upraven až v 19. století.

Hradní zajímavosti a prohlídka

Na hradě se točil slavný český film „Noc na Karlštejně“ a už s příchodem na nádvoří si budete připadat jako v pohádce. Zajímavá je také hradní toaleta, kterou vám průvodkyně ráda ukáže nebo trůn Krále VI, na kterém rozhodoval a diskutoval s poddanými. Nic vám ovšem nebudeme prozrazovat, abyste se víc těšili na prohlídku.

Fotografie: okruhy na hradě Karlštejn

Co ovšem stojí za zmínku mnohem více než předchozí zajímavosti je naprosto jedinečná zachovalá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v kapli sv. Kříže. Na prohlídku celého hradu vám asi jeden den stačit nebude.

Vybrat si můžete až z 6 okruhů, některé jsou speciální a vše najdete na webových stránkách hradu Karlštejn. Prohlídky trvají 1-2 hodinky a rozhodně se nebudete nudit, zjistíte spoustu zajímavých informací o ženách či vládě Karla IV a domu si přivezete maximum zážitků a informací.

Parkování

V případě, že se na hrad vydáte autem, pak využijte parkoviště ve vesnici Karlštejn přímo pod hradem.

Celodenní parkování:

  • moto, auto, mikrobus: 100Kč
  • autobus, kamion, karavan: 350Kč
  • prvních 45 min.: 30Kč
  • 1 hodina před koncem provozní doby hradu: 50Kč
  • parkování 10 min: zdarma
  • ztráta parkovacího lístku 400Kč

Po zaparkování projdete přes parkoviště a po chvilce narazíte na cestu k hradu. Nemůžete se ztratit, vše je značené. Auta k hradu jezdit nesmí, je tam i policejní stanice, takže doporučujeme průjezd neriskovat.

3 trackbacky / pingbacky

  1. Hrad Bezděz a atrakce na hradě - Výlety po České republice
  2. Penzion Marjána skvělé jídlo i ubytování - Výlety po České republice
  3. Pičín - malebná vesnička s krvavou historií - Výlety po České republice

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..