Obec Pičín – malebná vesnička s temnou historií

Fotografie: Pičín cedule

Malebná vesnička Pičín ležící v okrese Příbram ve Středočeském kraji nedaleko města Příbram – cca 10 km a města Beroun – cca 40 km. Historie Pičína sahá daleko do minulosti a obec si tak uchovává řadu historických a kulturních památek. Bohužel ne všechny jsou veřejnosti dostupné. Ta nejzajímavější a zároveň „nejtemnější“ historická památka je pro návštěvníky nedostupná, ale určitě se o ní musíme alespoň zmínit.

Název vesnice Pičín není odvozen od sprostého slova

Ačkoliv v mnoha lidech vesnice Pičín vzbuzuje zájem (především u teenagerů) hlavně kvůli jejímu názvu, asi tušíte, že název vesničky není odvozen od sprostého slova…. Odkud název Pičín – původně Pičina – pochází, bohužel není zcela jasné, ovšem nabízí se dvě varianty:

  1. název pochází z latinského slova piscina (v překladu rybník),
  2. jako druhá možnost se nabízí staroslověnské slovo pěčina – v překladu hezké místo. (zdroj wikipedie).

Geografie

Pičín se nachází v mírně zvlněné krajině typické pro tento region. V okolí vesnice se rozkládají lesy, pole a louky, což přispívá k jejímu malebnému vzhledu a poskytuje možnosti pro turistiku a rekreační aktivity.

Historie a památky v Pičíně

Historie Pičína je bohatá a sahá až do středověku. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1325, avšak oblast byla osídlena již dříve. Během let se vesnice vyvíjela a měnila, ale vždy si udržovala svůj tradiční charakter.

Fotografie: Pičín - kostelKostel Narození Panny Marie

První historickou památkou, kterou nepřehlédnete, je Kostel Narození Panny Marie. Nemůžete jej přehlédnout, pokud jedete autem, uvidíte ho již z dálky. Jedná se o sakrální komplex, který zahrnuje raně gotický kostel pocházející z druhé poloviny 13. století a prošel významnou transformací v polovině 18. století. Tento proces obnovy zahrnoval také vznik monumentální barokní hřbitovní brány datované do roku 1691, jež se vyznačuje bohatou sochařskou výzdobou typickou pro toto období.

Tvrz v Pičíně s krvavou historií

Tvrz v Pičíně je velmi zajímavou historickou budovou, bohužel pro veřejnost nedostupnou. Historie sahá až do 13. století, kdy byla tvrz zřejmě vybudována. V té době byla charakteristická svou rozsáhlou obytnou věží postavenou na obdélníkovém půdoryse, která byla v průběhu 14. a 15. století postupně rozšiřována. K této tvrzi se vztahuje i zmiňovaná temná historie, která je spjata s touto vesničkou.

V 16. století se na tvrz přistěhovala mnoha děvečkami obávaná Kateřina z Komárova alias česká Čachtická paní. Manželka Jana Bechyně z Lažan pocházela z rodu Pešíků a její záliba vraždit mladé děvečky, byla prý možná spjatá s její nešťastnou láskou a zároveň její velmi psychopatickou povahou. Už jako dítě prý byla velmi těžko zvladatelná. Než ji rodina provdala za Jana Bechyně z Lažan, zamilovala se do mladého kováře Kryštofa. Ovšem její rodina to nesla nelibě a Kryštof se musel oženit s jinou. Prý ho Kateřina následně srazila svým koněm. A tím to bohužel nekončilo. Její manžel Jan Bechyně z Lažan byl často na cestách, a tak na pičínské tvrzi zavládla doba temna.

Kateřina byla známá svou krutostí a její tresty za „chyby“, které údajně děvečky páchaly byly extrémně morbidní. Říká se, že Kateřina nechávala své poddané svlékat z kůže, navzájem si fyzicky ubližovat a týrat se nebo si do rány sypat sůl. Jednoznačně se jí všichni báli a bohužel, některé trýzněné děvečky tresty nepřežily. Kateřina byla nakonec prý odsouzena k doživotnímu vězení a ponechána na pospas svému osudu. Zemřela na vyhladovění.

Zdroj: Wikipedia – Kateřina z Komárova

Vydejte se do Pičína za historií, turistikou a přírodou

Pičín je vesnice s bohatou historií a krásným okolím, která stojí za návštěvu. Ať už máte zájem o historii, přírodu nebo jen hledáte místo pro relaxaci, Pičín nabízí něco pro každého.

Historii najdete všude kolem, konkrétně 44 km od Pičína najdete majestnání hrad Karlštejn. O kousek blíž se můžete zajet podívat či projít zahradami zámku Dobříš. Dobříš je od Pičína necelých 10 km atd. Okolí je plné krásných míst, rozhleden i možností k letnímu, podzimnímu i zimnímu vyžití. Vesnička Pičín je místo, kde se minulost snoubí s přítomností a kde můžete objevit krásu české vesnice.

Foto a text: Marie Füsselová – SEO copywriting

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..