Kudy na hrad Kokořín

Fotografie: Hrad Kokořín

Hrad Kokořín se tyčí v pískovcových skalách Kokořínského dolu ve Středočeském kraji asi 10 km od Mělníka. V údolí teče řeka Pšovka a okolí je velmi půvabné, především díky skalám a lesům, které lemují celou oblast Kokořína.

V roce 1976 bylo vyhlášeno Kokořínsko za chráněnou krajinnou oblast, a opravdu doporučujeme tuto oázu navštívit.

Fotografie: parkovivště KokořínDostupnost a parkování

Autem se dostanete až pod hrad. Parkoviště je obrovské a hlídané a placené (60 Kč na den). Značení dále ke Kokořínu je skvěle viditelné a od parkoviště zabloudit prostě nemůžete, i kdybyste se o to snažili.

Pro ty, co volí jízdu vlakem to až tak jednoduché nebude, ale zároveň není nemožné se tam dostat. Jediná železniční trať poblíž chráněné krajinné oblasti Kokořínsko je ve směru Mělník – Mladá Boleslav.

Můžete vystoupit v Kanině, do Kokořínského dolu jsou to 3 km, ve Mšeně 4,5 km přes Sedlec, nebo zvolit trasu pro zapálené turisty, která je dlouhá 7 km a vystoupíte ve stanici Lhotka.

Odkaz na Google mapy zde.

ukazatelCesta ku hradu Kokořín

Ku hradu je cesta dlouhá, ale rovná a vhodná i pro kočárky a malé děti.

Těsně pod hradem je rozcestí, kde si můžete zvolit, zdali se cítíte na cestu trnitou, kratší, ale rozhodně jen pro drsňáky, nebo cestu méně náročnou, právě třeba vhodnou pro jízdu s kočárkem nebo kolem.

K hradu vede dřevěný most, po kterém vstoupíte na nádvoří, a když vystoupáte po schodech nahoru, tak najdete i pokladnu s frontou až ven.

Vstupné a prohlídkové okruhy

Po vystání frontičky zjistíte, že hrad Kokořín nabízí návštěvníkům dvě prohlídkové trasy:

  • I. prohlídkový okruh – prohlídka s průvodcem – starý palác, samostatně ochozy a vyhlídka z věže: 80,- Kč dospělí, 40,- Kč děti.
  • II. prohlídkový okruh – samostatná vyhlídka z věže: 30,- Kč dospělí, 10,- Kč děti.

Vstupné a další informace najdete na stránkách hradu Kokořín: https://hrad-kokorin.cz/cenik/.

Fotografie: Schodiště na věž hradu Kokořín
Schodiště na věž hradu Kokořín

Prohlídka věže na hradě Kokořín a naše dojmy

Do věže se dostanete po velmi úzkém dřevěném schodišti. Je opravdu úzké, doporučujeme např. krosnu s mimčem a taťkou nechat dole na nádvoří a vyšlápnout si schody nahoru sami bez čehokoliv na zádech nebo v ruce. Cesta bude mnohem jednodušší.

Na schodišti se tvoří dost často fronty, a jediné, kam je možné uhnout, je velmi malinkatý výklenek.  Z věže vidíte na nádvoří a na druhou věž, kdyby tam nebylo tolik lidí, máte pocit jako byste byli v pohádce. Dopřát si můžete výhled na Kokořínský důl a okolní lesy.

Navštivte fotogalerii

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..