Kostel Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory skrývá pyramidy z lidských kostí

Kostel Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory s kostnicí svým návštěvníkům nabízí jedinečnou podívanou. V podzemní kapli najdete pyramidy, presbytář, fiály a lustr, kalichy, Schwarzenberský erb a další výzdobu z lidských kostí. Ačkoliv kostnic po celé ČR najdete cca 500, tato se od ostatních výrazně liší, a to zpracováním lidských kostí. Pouze v kostnici u Kutné Hory byl kostní materiál použit pro výrobu designových prvků. Přečtěte si o historii kostní výzdoby kostela, kde koupit do kostela vstupenky i o jednotlivých dominantních dekoračních prvcích kaple a pověstích, které se o nich šíří.  Fotografování je v kostnici zakázáno.

Jak vznikla kostní výzdoba dolní kaple

Dolní kaple s kostní výzdobou je v podstatě jen jiná varianta hřbitova, než na kterou jsme zvyklí. Kosti patří středověkým obyvatelům Kutné Hory a okolí. Ve 14. stol. byla Kutná Hora jedno z největších měst světa. Ve městě žilo téměř 80.000 obyvatel. Nicméně ti zde nejen žili, ale i umírali. Jen na hladomor v Kutné Hoře v roce 1318 zemřelo 30.000 lidí, dalších cca 30 tis. lidí se nakazilo morem a v husitských válkách na začátku 15.stol. zemřelo asi 10.000 obyvatel. Samozřejmě i mezi těmito událostmi umírali lidé a jediné funkční místo, kam mohli být pohřbeni, byl právě křesťanský hřbitov u kostela Všech svatých v Sedlci. Tento hřbitov na konci 14. stol. měřil 3,5 hektaru. A to byl dost zásadní problém. Proto staré hroby byly exhumovány a ostatky uloženy v podzemní kapli.

Autorem myšlenky výzdoby z kostí byl barokní architekt Jan Blažej Santiny Aichel. Ten vytvořil kostnici v barokním stylu a se silnou duchovní symbolikou. V 19.stol.  byl do kostnice přizván rodinou Schwarzenbergů, patronů kostnice František Rint. Rozšířil kostnici o další prvky, jako je Schwarzenberský erb, lustr a girlandy. Bohužel tím narušil a v podstatě úplně zničil původní barokní, ale i duchovní koncepci. Při výrobě barokní výzdoby byly využívány pouze lebky a hnáty, František Rint přidal do svých výtvorů i další lidské kostní ostatky. Kostnice původně měla být místem naděje a očekávání pro zesnulé nikoliv místem uctívání smrti. Toť ve zkratce k historii kostní výzdoby a nyní si pojďme říct, co v kapli vlastně vše najdete a jaké pověsti se k tomu vypráví.

Kostní výzdoba – pyramidy, fiály a lustry, Schwarzenberský erb

Výzdoba dolní kaple původně obsahovala mnohem více prvků ať už vyrobených z kostí nebo zlata či jiného materiálu. Podle dochovaných zdrojů z roku 1937 byla kromě sochy Krista na hlavním oltáři celkem 12 soch svatých, 23 andělů v různých polohách, sedmnáct andělů cherubínů, oltářní rámy atd. Většina se ovšem do dnešní doby nedochovala. Pojďme se blíže podívat na ty nejvíce dominantní prvky výzdoby.

Pyramidy z kostí

Asi tím nejvíce známým a zmiňovaným prvkem jsou pyramidy z lidských kostí a lebek. Najdete je v rozích kaple. Nad nimi jsou umístěny zlaté koruny a svým uspořádáním mají připomínat Nebeské hory.

Pyramidy začal v 16. století podle pověsti stavět poloslepý mnich. Po jejich sestavení se mu prý zrak zázrakem vrátil. Ovšem písemný záznam o tom nikde nenajdete a zda jsou pyramidy skutečně z tohoto období není vůbec jisté. Zajímavé je, že při opravě jedné pyramidy se zjistilo, že kosti nejsou ničím propojeny, pouze jsou na sebe vyskládány a drží tvar bez jakéhokoliv podpory.

Lustry a fiály

Světlo je hlavním prvkem kostnice, který symbolizuje naděje na vzkříšení. Kromě hlavního oltáře ho symbolizují také čtyři fiály, které najdete u vstupu do kaple a při nočních prohlídkách slouží jako svícny. Lustr při návštěvě určitě nepřehlédnete. Je umístěn hned pod schodištěm a vytvořen ze všech hlavních kostí lidského těla. Pod lustrem je vchod do krypty, kde je pohřbeno 14 kutnohorských bohatých měšťanů.

Schwarzenberský erb

Dalším prvkem doplněným F. Rintem je Schwarzenberský erb, na kterém najdete z kostí vytvořeného havrana, který klove oko tureckému vojákovi. Znak má připomínat dobití města Raab Adolfem ze Schwarzenbergu v roce 1598.

Fotografie: před vchodem Kostnice

Jak se dostat ke kostelu Všech svatých a kde koupit lístky?

Kostel všech svatých se nachází asi 2 km od Kutné Hory ve vesničce Sedlec. Autem dojdete až ke kostelu, malé parkoviště je pak hned vedle hřbitova anebo můžete zaparkovat v ulici před kostelem. Vlaky i autobusy najdete na stránkách idos.cz. Záleží odkud jedete. Můžete se vydat i pěšky z Kutné Hory. Vzhledem k tomu, že v průběhu času se informace mění, doporučujeme pro více informací najít informační centrum v Kutné Hoře nebo v blízkém Kolíně a zde si vyžádat letáčky a aktuální informace, mapky a další potřebné materiály.

Lístky do kostela zakoupíte v informačním centru nedaleko kostela. Vybrat si můžete z několika variant, vstup jen do kostnice, nebo i do katedrály Nanebevzetí panny Marie a sv Jan nebo trojvstup i do chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře. Následně už máte všude dveře otevřené. A pokud hledáte i stylové ubytování, můžeme doporučit apartmány Za branou v historické části Kutné Hory. Přejeme pohodové výletění a super zábavu ať už se vydáte kamkoliv!

1 trackback / pingback

  1. Apartmány Za branou v Kutné Hoře nabízí stylové ubytování v historické části města

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..