Vydejte se na výlet na zříceninu hradu Křídlo

Fotografie: zřícenina hradu Křídlo

Zpříjemněte si podzimní, jarní nebo letní čas vycházkou do nádherné přírody Hostýnských vrchů a seznamte se zajímavou historií zaniklého gotického hradu Křídlo. Ani deštivé počasí či mírná vlha vás nemusí od jeho návštěvy odradit. Zřícenina hradu se nachází na kopci nad obcí Brusné (Zlínský kraj) ve výšce 506 metrů. Do dnešních dnů se dochovaly základní obrysy hradu, zbytky hradní věže, vstupní brány a cisterny na vodu.

Z historie hradu Křídlo

Jednalo se o poměrně rozsáhlý obranný hrad obdélníkového půdorysu s plášťovou zdí, jehož původ se datuje od počátku 14. století. Historické dokumenty ukazují, že v roce 1365 byl jeho majitel Vlk z Dobrotic, což dokládá smlouva o prodeji hradu.

Následně se majitelem hradu stal rod Kunštátů a v roce 1374 rod Cimburků. V letech 1437 – 1460 se stali majiteli hradu Herburt a Leonart z Bořitova.

mlok

O nejzajímavější moment z historie hradu se postarala poslední majitelka hradu. Byla jí paní Markéta z Krčmaně, která vlastnila hrad až do roku 1480. Ta se po smrti manžela Herburta z Bořitova bohužel často dostávala do finančních problémů. Na hradě tak vznikla jedna z největších moravských padělatelských dílen, v níž se razili falešné uherské mince.

O zánik hradu se postarala vojska Matyáše Korvína. Jeho poslední majitelka ho prodala jako zpustošenou pevnost i s dalšími majetky vladykovi Janu Vlku z Konecchlumí. Trosky hradu následně jen chátraly.

Z novodobější historie

V roce 2014 proběhl v areálu zříceniny hradu archeologický průzkum a také workshop věnovaný záchraně torzální architektury.

Došlo k odkrytí a zpevnění vstupní brány do hradu a jejímu osazení patkami vnitřního portálu. Pravá patka již bohužel není k dispozici. Patrně byla zcizena návštěvníkem.

Fotografie: zřícenina hradu Křídlo - studna

Dále byl odhalen pozůstatek pětiboké věže a základní obrysy hradního paláce, včetně hradní studny. K zajištění bezpečného pohybu v areálu zříceniny bylo vybudováno terénní schodiště, které umožňuje přístup k věži a hradnímu jádru.

Přístup k zřícenině hradu Křídlo

Ke zřícenině hradu vede několik přístupových cest.

  • Pokud přijedete do Hlinska pod Hostýnem vlakem, od nádraží vás k hradu přivede modrá a následně taky žlutá turistická značka (trasa je dlouhá asi 4 kilometry).
  • Nebo můžete přijet do obce Brusné nebo Chomýž autem a po zaparkování vyrazit po modré turistické značce k hradu. Tato přístupová cesta vám poskytne skvělé výhledy na krajinu Hostýnských vrchů i obec Brusné.
  • Další možností je vyrazit z Rusavy po žluté turistické značce (trasa asi 3 kilometry). Hrad je přístupný i pro rodiče s dětmi. Přístupová cesta je hlinitokamenitá, místy asfaltová. Je možné ji absolvovat i s terénním kočárkem. Zřícenina je přístupná celoročně a zdarma.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..