Terčino údolí pro zamilované aneb romantika v Národním přírodním parku

Terčino údolí

Terčino údolí je oblíbený turistický cíl, který při návštěvě Jižních Čech určitě stojí za zastávku. Upřednostňujete-li spíše klid a chcete-li si vychutnat romantickou atmosféru místa Národního parku ve dvou a v klidu, pak doporučujeme vyrazit na výlet ve všední den nebo období mimo sezónu. Pokud vám však další turisté na stezce nevadí, vyrazte na výlet o víkendu a alespoň budete mít jistotu, že budou restaurace po cestě otevřené.

Doprava z Českých Budějovic do Údolí u Nových Hradů

Z Českých Budějovic dojedete do Údolí u Nových Hradů autem asi za půl hodiny. Můžete využít i autobusového spojení, kde se však povezete déle než hodinu. Přímo u hlavní silnice č.154 u bývalého pivovaru je neplacené i větší placené parkoviště (s poplatkem 10,-Kč za hodinu). U parkoviště jsou veřejné toalety a nouzové nocoviště.

Terčino údolí 2

Pěší okruh Terčino údolí

Vydáte se po červeně značené turistické stezce proti proudu řeky Stropnice do Národní přírodní rezervace Terčino údolí. V rozsáhlém romantickém parku můžete využít množství stezek a chodníků vedoucích nádhernou přírodní scenérií s historickými budovami a dalšími zajímavostmi. Po cestě je k dispozici občerstvení ve dvou příjemných restauracích – Hamr a Tereziny Lázničky – působivé stavby v krásném prostředí s moderní nabídkou jídel a pití a možností ubytování i pořádání soukromých akcí.

Terčino údolí

Z červené turistické značky se zde napojíte na Naučnou stezku, která vede od parkoviště pro autobusy a je značena zeleným pruhem. Na tabulích u cesty najdete informace o přírodě a historii.

Zřícenina, Modrý dům a 20 metrový vodopád

Projdete se svěží krajinou s udržovanými travními porosty a krásnými vzrostlými stromy, podél pěšin jsou bílé dřevěné lavičky a přes řeku několik hezkých můstků jako dělaných pro romantické fotografování. Po dvou kilometrech od parkoviště dojdeme ke zřícenině klasicistního Modrého domu a poté k umělému dvaceti-metrovému vodopádu. V zimě můžeme obdivovat překrásnou ledovou výzdobu.

Terčino údolí vodopád

Po dalších třech kilometrech dojdete k tvrzi Cukštejn z 15. století. Pro veřejnost je bohužel nepřístupná. Dále půjdete kolem památného dubu, Gabrielina rybníka a Švýcarského domu zpět na parkoviště.

Celá tato trasa má asi sedm kilometrů, ale je možné si okruh libovolně zkrátit podle vlastních představ a možností. S invalidním vozíkem nebo kočárkem je trasa sjízdná pouze od parkoviště k Modrému domu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..