Cestou, necestou na Ještěd

Fotografie: Ještěd

Ještěd (1012 m n. m.) je dominantou nejen Libereckého kraje, ale i České republiky. Tyčí se nad městem Liberec kousek od hranic s Polskem a Německem. Výhled z Ještědu je naprosto famózní. Kudy na Ještěd, kde nechat auto, jakou cestou se vydat a co najdete na vrcholku?

Kudy na Ještěd? Auto nebo pěšky

Výstup na Ještěd by si rozhodně neměl nikdo nechat ujít. Protáhnete si nohy i pročistíte plíce. Autem můžete sice vyjet až k Ještědu a zaparkovat u něj (250 Kč/den), ale připravíte se o nepopsatelný zážitek z výstupu.

Fotografie: výstup na Ještěd

Cestu si můžete vybrat. Doporučujeme zlatou střední cestu – ani po silnici ani pod lanovkou, ale vydat se lesní cestou. Ta je schůdná i pro děti. Lanovka na Ještěd aktuálně není v provozu. Pokud se ptáte, jak dlouho trvá cesta na Ještěd, tak to je asi u každého trochu jinak. Pokud jste sportovec pak budete rychlejší než starší lidé nebo rodiny s dětmi atd. Celková doba výstupu pak v průměru může být hodinka – hodinka a půl při předpokladu, že se nezastavíte, nebudete se kochat přírodou atd. My jsme šli celkově 3 hodinky s mnoha zastávkami, obdivováním přírodních krás, flóry a dalších přírodních úkazů.

Fotografie: cesta na Ještěd

Kde nechat auto?

Na výběr je po cestě více parkovišť. Záleží na vás, jak dlouho chcete jít po silnici nebo zda vůbec chcete absolvovat tu štreku nahoru (doporučujeme, stojí to za to). Nejdál od Ještědu, kde budete muset chvilku šlapat do kopce po silnici je Parkoviště SKI areálu Ještěd – 200 Kč/den. Když pojedete autem dál, narazíte ještě na 2 další parkoviště i s občerstvením – v létě 100 Kč/den. Nebo pak až na vrcholku Ještědu 250 Kč/den. Doporučujeme vyjít z druhého parkoviště je u něj malý stánek (rok 2022) a v létě se tam můžete i občerstvit. Půjdete kousek po silnici až narazíte na již zmíněnou lesní cestu.

Fotografie: výhled na parkoviště

Co najdete na vrcholku?

Po výstupu na vrchol zde najdete známý televizní vysílač, hotel, rozhlednu, občerstvení i dárkové předměty s ikonou Ještědu, a především úchvatný výhled. Občerstvení i vše ostatní se prodává za ceny s vysokohorskou přirážkou.

Fotografie: výhled z Ještědu

Trocha historie Ještědu

Když se podíváme zpět do historie, zjistíme, že hotel, vysílač i rozhledna v takové podobě, v jaké ji známe dnes, zde stojí od roku 1973, kdy v červenci byla stavba slavnostně otevřena. Před tím zde stály 2 chaty. „Rohanova chata“, která byla vystavěna jako první a následovala chata s názvem „Nový ještědský dům“ a od roku 1959 začala budova sloužit i k pravidelnému televiznímu vysílání. Chata byla plně v provozu i s vysílačem cca 4 roky, když v r. 1963 vyhořela a s ní i Rohanova chata. A dalších 10 let trvalo, než zde vyrostl dnešní „Ještěd“. Projekt „Ještěd“ v té době zaštiťoval architekt Karel Hubáček a základní kámen byl položen v roce 1966. Tak asi ve zkratce k historii Ještědu.

Fotografie: výhled - kříž - Ještěd

Výhled z Ještědu vás bude bavit

Výhled z Ještědu, jak jsme již nakousli je úchvatný. Záleží taky hodně na počasí. Rozprostře se před vámi výhled na Jizerské hory, Lužické hory a při pěkném počasí uvidíte až na Krkonoše i České středohoří. Liberec budete mít jako na dlani a prý můžete vidět i Petřín v Praze.

Fotografie: výhled z Ještědu

Pro zajímavost: A na závěr malá zajímavost. Pokud se podíváte na mapu a spojíte Berlín, Ještěd a Poznaň, vytvoří se trojúhelník. Přímou čarou je to téměř stejná vzdálenost od Ještědu do Berlína a Poznaně. Náhoda? Přesné vzdálenosti dle výpočtu na Google maps vidíte v tabulce.

Od-do Vzdálenost
Ještěd – Poznaň 226,7 km
Ještěd – Berlín 225,5 km
Poznaň – Berlín 241,6 km

Podívejte se i na další tipy na výlety v Libereckém kraji

1 trackback / pingback

  1. Areál Obří sud Javorník, Jizerské hory - Výlety po České republice

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..